سمینار آشنایی با حفاری انحرافی

سمینار-حفاری انحرافی-دانشگاه صنعت نفت-انجمن spe— حفاري جهت دار نوعي از حفاري است که در آن مسير چاه بر اساس نقشه اي معين و از پيش طراحي شده، براي رسيدن به ناحيه هدف از حالت عمودي منحرف مي شود. اين نوع حفاري زماني انجام مي شود که بنابه دلايلي هدف نهايي از محلي که بر روي زمين شروع به حفاري مي کنيم به صورت جانبي داراي فاصله باشد.

حفاري جهت دار براي اولين بار در سال “۱۹۲۹” با ساخت دستگاه هاي دقيق اندازه گيري زاويه چاه (inclination) مورد توجه قرار گرفت. در اوائل دهه “۱۹۳۰” اولين چاه جهت دار در خليج هانتينگتون کاليفرنيا حفاري شد. به تدريج با توسعه ميدان نفتي خليج هانتينگتون و حفر دو حلقه چاه جهت دار ديگر، چاه هايي به دست آمد که ميزان توليد بيشتري داشتند.
حفاري جهت دار تا سال “۱۹۳۴” طرفداران چنداني نداشت، تا اين که در اين سال يک چاه در کنرو (Conroe) تگزاس دچار فوران (Blow out) شد. در اين هنگام پيشنهاد شد با حفر يک چاه جهت دار، براي برخورد با چاه اول و پمپ گل به درون آن، مانع از ادامه فوران شوند (well killing). با انجام موفقيت آميز اين پروژه، حفاري جهت دار به عنوان راه حلي براي مسائل دشوار و دستيابي به مخازن پيچيده از سوي شرکت هاي حفاري و نيز مشتري ها مورد استقبال قرار گرفت.
توسعه و پيشرفت در موتورهاي گل (Mud Motor) را مي توان از مهم ترين عوامل در پيشرفت صنعت حفاري جهت دار دانست. هم چنين ساخت دستگاه هاي موقعيت سنج بادقت بالا به توسعه اين صنعت کمک شاياني نموده است. هم اکنون، دستگاه هاي هدايت گر (Steering tools) پيشرفته به عنوان وسايلي براي جهت دهي به موتورهاي گل جايگزين وسايل موقعيت سنج قديمي شده اند. اين دستگاه ها به وسيله کابل به درون لوله حفاري رانده شده و پس از قرارگرفتن در جاي مناسب و گذشتن از فواصل معين، اطلاعات را به سطح زمين مي فرستند. اين اطلاعات به وسيله کامپيوتر پردازش شده و موقعيت دقيق چاه و شرايط دما و فشار ته چاه از آن ها استخراج مي گردد.

اطلاعات بیشتر از حفاری انحرافیکلید ثبت نام

اطلاعیه سمینار

اطلاعیه سمینار


سمینار-حفاری انحرافی-دانشگاه صنعت نفت-انجمن spe
سمینار-حفاری انحرافی-دانشگاه صنعت نفت-انجمن spe

مطالب مرتبط

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال